5 zalet przeprowadzki do miasta

W jednym z wpisów na naszej stronie przedstawiamy 5 zalet przeprowadzki na wieś. W tym artykule chcielibyśmy odwrócić sytuację i zastanowić się, jakie korzyści kryją się za przeprowadzką do miasta. Do dzieła.

1. Strefy zieleni i rekreacji

Dla niektórych może się to wydać kontrowersyjnym argumentem – jak to, przeprowadzać się ze wsi do miasta dla miejsc do spacerowania? Przecież to absurd! Nie do końca. Oczywiście, że z dala od wielkich metropolii można liczyć na świeże powietrze i różnorodny krajobraz, jednak także w polskich miastach nie brakuje lasów i parków, które są dostosowane do rekreacyjnych potrzeb mieszkańców. Właśnie w miastach możesz co rusz spotkać publiczną siłownię pod gołym niebem, wybieg dla psów, plac zabaw, skatepark, wypożyczalnię rowerów czy kajaków. To w miastach parki są przystosowane do potrzeb całych rodzin, wyczynowców i turystów. Idąc na spacer, korzystać z ławek, infrastruktury, chwili przerwy w parkowej kawiarni – tego nie daje las.

2. Rozwinięta sieć komunikacji i dróg

Tej korzyści nie trzeba zbyt długo perswadować. Przeprowadzka do miasta zapewnia możliwość korzystania z gęstej sieci komunikacji. Autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi aglomeracyjne, metro (w Warszawie), tramwaje wodne, taksówki i rowery miejsce – to absolutna domena miast. Niezależnie od pory dnia i nocy szybko i bezpiecznie przemieszczasz się z miejsca na miejsce, często w ramach zorganizowanego, wspólnego biletu. Również stan dróg jest o wiele przyjaźniejszy i zachęca do posiadania samochodu albo roweru niż na wsi. Przekłada się to na łatwość dowożenia dzieci do szkoły czy dojazd do pracy lub na uczelnię.

3. Rozliczne atrakcje

Na wsi nie brakuje rozrywek, ale to w dużych miastach tętni życie. Kawiarnie, kina, teatry, opery, galerie, centra handlowe, restauracje, ośrodki sportowe, kluby, dyskoteki – im większy ośrodek, tym szersza oferta kulturalna i rozrywkowa. Przeprowadzka do kilkudziesięcio- czy kilkusettysięcznego miasta praktycznie pozbawia szans na nudę, a różnorodne atrakcje są w zasięgu maksymalnie kilku, kilkunastu kilometrów. Niektórzy nie wyobrażają sobie przeprowadzki na wieś wyłącznie z powodu oddalenia od wymienionych wyżej rozrywek.

4. Rozwinięty rynek pracy

Aspekt ekonomiczny również odgrywa pierwszorzędną rolę przy przeprowadzce. Dlaczego młodzi mieszkańcy wsi przenoszą się do miast? Głównie w celu znalezienia pracy. W miastach nie brakuje dużego przemysłu i rozwiniętego rynku usług. Nie bez przyczyny mówi się, że w branżach usługowych tkwi przyszłość społeczeństwa ponowoczesnego. Polacy coraz częściej zdobywają pracę kreatywną i wymagającą elastycznego podejścia, a w dużych ośrodkach kryje się szansa na zrobienie kariery według własnych marzeń. Mieszkając na miejscu, łatwiej o znalezienie choćby tymczasowego zatrudnienia i zarobienia swoich pierwszych pieniędzy.

5. Dostępność instytucji

Podział administracyjny i mechanizmy rynkowe decydują o tym, że im większy ośrodek, tym lepsza dostępność wszelkich urzędów oraz instytucji. Mieszkając na wsi, zawsze musisz dojechać do miasta, „żeby coś załatwić”. Przeprowadzka sprawia, że w każdej chwili możesz wyjść do banku, urzędu powiatowego, na pocztę czy do przedstawicielstwa dużej korporacji.

 

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

 

[grw id=”1357″]