5 zalet przeprowadzki na wieś

Ile przeprowadzek na wieś, tyle przyczyn i motywacji. Warto wyróżnić jednak 5 podstawowych zalet takiej decyzji. Co zyskujesz? Czego możesz się spodziewać? Na te i inne pytania odpowiedzmy sobie w niniejszym artykule, jeszcze przed ostatecznym wyborem miejsca zamieszkania.

1. Różnorodność krajobrazu

Oddalenie od miasta oznacza przede wszystkim znaczne zwiększenie różnorodności otoczenia. Pola, lasy, jeziora, sady, rezerwaty, rzeki, stawy, wzniesienia… to wszystko czeka na Ciebie zaledwie kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów od największych metropolii. Jednego dnia możesz wybrać się na spacer między drzewami, innym razem wypocząć nad zacisznym rozlewiskiem. Zdecydowanie odbiega to od krajobrazów polskich osiedli, gdzie codzienna trasa z domu do pracy nie wiąże się bynajmniej z przyjemnością podziwiania natury.

2. Świeże powietrze

Podczas gdy media nieustannie prześcigają się w podawaniu zatrważających wyników badań na temat obecności smogu w największych polskich miastach, Ty, mieszkając z dala od dużego przemysłu i zagęszczonej, zabudowy możesz oddychać pełną piersią. Oczywiście, wieś wsi nierówna i niektóre regiony nawet na swoich obrzeżach dosłownie zatruwają życie. Jednak w oddaleniu od metropolii masz o wiele większą szansę na to, że Ty i Twoi bliscy zapomnicie, co to zabójczy dla zdrowia smog.

3. Możliwość dowolnej aranżacji otoczenia

Wyprowadzka z bloku czy domku jednorodzinnego na wieś otwiera przed Tobą nową perspektywę aranżacji najbliższego otoczenia. Możesz założyć ogród warzywny lub postawić szklarnię. Zadbać o wiekowy sad lub otoczyć posesję ulubionymi drzewami. Decyzja należy do Ciebie. W bloku masz jedynie kilka parapetów na drobne roślinki, a ogrody w miejskich domkach jednorodzinnych zazwyczaj nie powalają metrażem. Na wsi możesz żyć z dala od ciekawego wzroku sąsiadów – dokładnie tak, jak chcesz, bez kompromisów.

4. Możliwość hodowli zwierząt

Oczywiście, zwierzątka domowe mają się w miastach bardzo dobrze, ale jeśli chcesz, żeby Twój duży pies miał prawdziwą przestrzeń do wybiegania, przeprowadzka na wieś okazuje się strzałem w dziesiątkę. Na wsi posiadanie nawet większej liczby psów, kotów czy innych zwierząt nie jest tak odczuwalne i niekomfortowe jak w mieście, a i duży ogród lub zagroda stwarzają idealne warunki do hodowania na przykład kóz lub królików.

5. Dostępność sklepów i atrakcji turystycznych

U progu trzeciej dekady XXI wieku nawet w odległych rejonach kraju znajdziesz popularne supermarkety, dyskonty, stacje benzynowe, bankomaty czy restauracje. Jednym słowem – wyprowadzka na wieś pod żadnym pozorem nie oznacza odcięcia od cywilizacji. Oczywiście, handlu i usług uświadczysz tu znacznie mniej, ale czy to ogromna strata? Jedzenie (w tym ekologiczne), ubrania oraz usługi i tak będziesz mieć w bliskiej okolicy, a w ostatecznym przypadku zakupy zrobisz w Internecie. Co więcej, poza dużymi miastami również kryje się bogactwo ciekawych atrakcji turystycznych, muzeów, skansenów czy zabytków.

 

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

 

[grw id=”1357″]