Jak pomóc dzieciom dobrze znieść przeprowadzkę?

Nagłe zmiany nie są dobre dla dzieci, jednak niestety nie da się ich uniknąć. W czasie przeprowadzki należy pomóc maluchom oswoić się z nową sytuacją i przezwyciężyć ewentualne lęki. Pomoże nam w tym szczera rozmowa i zrozumienie tego, że dziecko spostrzega świat zupełnie inaczej niż człowiek dorosły.

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze stresem rodziców. Jeśli organizacja zawodzi, w starym domu panuje chaos, dorośli biegają wkoło, nerwowo przestawiają rzeczy. Dziecko zauważa to wszystko, nie potrafi jednak właściwie zinterpretować sytuacji. Dodatkowo wie, że musi pożegnać się ze starymi znajomymi i dobrze wypaść w oczach nowych nauczycieli. Jak sprawić, by przeprowadzka nie była dla malucha traumatycznym przeżyciem?

Po pierwsze, zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem. To, że nie do końca rozumie jeszcze świat, nie znaczy, że nie należą mu się wyjaśnienia. Z Twoją pomocą poczuje się pewniej i będzie wiedziało, co naprawdę się dzieje. Nie odkładaj rozmowy na ostatnią chwilę. Poinformuj dziecko o przeprowadzce i jej konsekwencjach odpowiednio wcześniej, a kiedy przygotowania już się rozpoczną, zaangażuj w nie również swojego potomka. Zachęć malucha do pakowania zabawek w specjalnie przeznaczony do tego karton, w którym nie znajdzie się nic poza jego rzeczami. Dziecko może również zająć się prostymi czynnościami takimi jak darcie gazet i formowanie papierów w kulki, które przydadzą się na wypełnienie kartonów z delikatnymi przedmiotami. Wspólnie spędzany czas zbliża, zacieśnia więzy i sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie.

Pamiętaj o tym, że jedna rozmowa może nie wystarczyć, by dziecko pojęło wszystko, co wokół niego się dzieje. Informuj pociechę na bieżąco o tym, co się dzieje w starym domu. Możesz pozwolić mu też wybrać kolor ścian nowego pokoju, dywanu – dzięki temu będzie miało wrażenie, że jego zdanie jest ważne i wszyscy się z nim liczą.

Dobrze zorganizowana przeprowadzka wcale nie musi być stresująca dla Twojej rodziny. Kluczem do sukcesu jest tym razem rozmowa nawet z najmniejszymi domownikami, współpraca i pozytywne nastawienie do nowego miejsca zamieszkania.

 

 

Robert Muchacki
Robert Muchacki
15:37 15 Nov 22
Była to JEDYNA firma do której zadzwoniłem i która była chętna mi pomóc bez dodatkowych kosztów, wymysłów etc. Przewóz odbył się elegancko - zabezpieczony tak, jak tego oczekiwałem. Jedyne czego mi brakowało (aczkolwiek nie było potrzebne!) to usługa ubezpieczenia sprzętu przed zniszczeniem - oczywiście, mogłaby być dodatkowo płatna.
Ama Gi Gałecka
Ama Gi Gałecka
23:57 02 Nov 22
Zdecydowanie polecam tę firmę! 5 GWIAZDEK TO ZA MAŁO! Ekipa na 6+Wyzwaniem dla pracowników było wniesienie 160 kg wanny i kookrdynacja jej docelowego osadzenia we współpracy z moim monterem. Wannę wnosiło 5 osób na bardzo wąskiej klatce schodowej. Każda osoba była w pełni zaangażowana w przebieg prac.Punktualność, spokój, wysoka kultura, humor, pomoc, zaangażowanie, szybkość, pomysłowość, kreatywność w działaniu. Decydujący okazał się też wózek, który pozwolił płynnie przesunąć wannę w wąskim przejściu i stał się pomocny dla montera. Dzięki wózkowi nie trzeba było kłaść wanny na bok w celach montażowych.Monter wszedł pod wannę i dokonał sprawnej instalacji.Osadzenie wanny także przebiegło bardzo pomyślnie.Od pierwszej minuty zostałam uspokojona i zaopiekowano się mną.W przyszłości zamierzam korzystać tylko z usług tej firmy!!!!!
Beata Zwolińska
Beata Zwolińska
10:51 10 Oct 22
kilka razy korzystaliśmy rodzinnie z usług firmy. panowie zawsze profesjonalni, punktualni i sympatyczni. łatwo się z nimi skontaktować i bez problemu można dogadać termin przeprowadzki czy transportu. polecam! 😀
Andrzej Konieczny
Andrzej Konieczny
14:44 15 Sep 22
Jestem bardzo zadowolony z wykonanej usługi przeprowadzki. Panowie przyjechali w umówionym dniu, nawet trochę przed czasem. Wszystkie rzeczy zapakowali do samochodu. Rzeczy wrażliwe zabezpieczyli przed uszkodzeniem. Przewieźli w miejsce docelowe, wypakowali. Bardzo szybko i sprawnie.Zdarzyło się drobne uszkodzenie na jednej, czy dwóch rzeczach ale gdybym sam to przewoził byłoby pewnie jeszcze gorzej. Ogólnie korzystałem z usług po raz trzeci i jestem mimo wszystko bardzo zadowolony. Polecam
Agata Czyz
Agata Czyz
08:14 06 Sep 22
Korzystałam 2 razy do przewiezienia ok 100 spakowanych kartonów i za każdym razem ekipa była 3 osobowa. Panowie byli bardzo sprawni i dobrze zorganizowani. Nic nie zginęło i nie zostało zniszczone. Za drugim razem ekipa mocno się spóźniła, bo przedłużyło się poprzednie zlecenie, ale Informowali o tym wcześniej, a mnie akurat nie robiło to różnicy.
Katarzyna Waksmundzka
Katarzyna Waksmundzka
05:29 01 Jul 22
Polecam! Przemiła obsługa, profesjonalizm, wysoka kultura osobista Panów. Meble, elektronika i obrazy zostały odpowiednio zabezpieczone i przewiezione. Jestem bardzo zadowolona i na pewno jeszcze skorzystam z usług tej firmy!
Zobacz wszystkie opinie
js_loader