Jak pomóc znieść dzieciom przeprowadzkę?

Nagłe zmiany nie są dobre dla dzieci, jednak niestety nie da się ich uniknąć. W czasie przeprowadzki należy pomóc maluchom oswoić się z nową sytuacją i przezwyciężyć ewentualne lęki. Pomoże nam w tym szczera rozmowa i zrozumienie tego, że dziecko spostrzega świat zupełnie inaczej niż człowiek dorosły.

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze stresem rodziców. Jeśli organizacja zawodzi, w starym domu panuje chaos, dorośli biegają wkoło, nerwowo przestawiają rzeczy. Dziecko zauważa to wszystko, nie potrafi jednak właściwie zinterpretować sytuacji. Dodatkowo wie, że musi pożegnać się ze starymi znajomymi i dobrze wypaść w oczach nowych nauczycieli. Jak sprawić, by przeprowadzka nie była dla malucha traumatycznym przeżyciem?

Po pierwsze, zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem. To, że nie do końca rozumie jeszcze świat, nie znaczy, że nie należą mu się wyjaśnienia. Z Twoją pomocą poczuje się pewniej i będzie wiedziało, co naprawdę się dzieje. Nie odkładaj rozmowy na ostatnią chwilę. Poinformuj dziecko o przeprowadzce i jej konsekwencjach odpowiednio wcześniej, a kiedy przygotowania już się rozpoczną, zaangażuj w nie również swojego potomka. Zachęć malucha do pakowania zabawek w specjalnie przeznaczony do tego karton, w którym nie znajdzie się nic poza jego rzeczami. Dziecko może również zająć się prostymi czynnościami takimi jak darcie gazet i formowanie papierów w kulki, które przydadzą się na wypełnienie kartonów z delikatnymi przedmiotami. Wspólnie spędzany czas zbliża, zacieśnia więzy i sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie.

Pamiętaj o tym, że jedna rozmowa może nie wystarczyć, by dziecko pojęło wszystko, co wokół niego się dzieje. Informuj pociechę na bieżąco o tym, co się dzieje w starym domu. Możesz pozwolić mu też wybrać kolor ścian nowego pokoju, dywanu – dzięki temu będzie miało wrażenie, że jego zdanie jest ważne i wszyscy się z nim liczą.

Dobrze zorganizowana przeprowadzka wcale nie musi być stresująca dla Twojej rodziny. Kluczem do sukcesu jest tym razem rozmowa nawet z najmniejszymi domownikami, współpraca i pozytywne nastawienie do nowego miejsca zamieszkania.

 

 

Magda Szczygielska
Magda Szczygielska
12:36 30 Dec 22
Bardzo polecam. Panowie znakomicie zorganizowani. Potrafią rozmontować i zmontować co potrzeba. Dysponowali potrzebnymi materiałami. Ekipa, która u mnie pracowała, z poczuciem humoru. Dwie uwagi - ekipa była przed umówioną godziną, ale wcześniej zadzwonili i zapytali, czy można. Po drugie - nieprecyzyjna informacja na stronie. Warto podać, co mogę zamówić jako standard, a co , jako poszerzone usługi.
Sylwia C
Sylwia C
11:41 30 Dec 22
Polecam! Profesjonalna obsługa. Panowie dysponują folią zabezpieczającą meble, także można bez obaw powierzyć przeprowadzkę nawet najcenniejszych rzeczy.
Michał Jałowiecki
Michał Jałowiecki
15:19 02 Dec 22
Polecam, bardzo szybko i sprawnie dokonano przeprowadzki. Panowie bardzo weseli, więc się i pośmialiśmy. Meble rozkręcone szybko, zabezpieczone bardzo dobrze. Ekran telewizora zabezpieczyli dodatkowo aby nie uległ uszkodzeniu. Meble rozwozilśmy w kilka miejsc i nie było z tym problemu. Pozdrawiam Pana co się boi kurczaków.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader